Buffavento:
Röviddel érkezésünk után észak felé vettük az irányt. Egy ösztöndíjas kolléga, aki a nagykövetségen dolgozik kölcsön kapott egy kocsit a konzul asszonytól (akit nem mellesleg volt alkalmam megismerni a nagykövet úrral egyetemben), öten bepattantunk, és megindultunk Buffavento vára felé. Vagyis indultunk volna, ha az autó is úgy akarta volna. Egy kis tologatás után végül megadta magát, és útnak indultunk. Vár az északi török részen, a hegyekben található, másik 2-3 környékbeli várral együtt fontos védelmi szerepe volt az arabok támadásaival szemben.
Persze ahhoz, hogy feljussunk, egy olyan keskeny és kanyargós úton kellett felmennünk, hogy mindannyiunkban erős volt a félelem, hogy egyszer csak megáll a kicsi kocsi. Szerencsére nem hagyott minket cserben a jószerencsénk és felértünk a parkolóig. Azt tudni kell a várról, hogy a hegycsúcs leges leges legtetején található, ami autóval nem közelíthető meg, így nem maradt más hátra, mint a gyaloglás. Jó sok gyaloglás... Fél óra kínkeserves menetelés után ez a kilátás fogadott:
Kilátás a tengerre, a távolban Törökországgal. |
A vár egy része |
Miután jól kinézelődtük magunkat megindultunk kirándulásunk második célpontja, Famagusta felé.
Az előző bejegyzésben már írtam arról, hogy a török oldalon lévő hegy görög rész felé néző oldalán az Észak-ciprusi Török Köztársaság zászlaja látható. Azzal a nem titkolt céllal tették oda a törökök, hogy bosszantsák a görög cipriótákat. Ez alatt mentünk el, így közelről láthattuk a sok kis befestett sziklát. Persze a törökök arról is gondoskodtak, hogy a görögök este is csodálhassák a zászlót, úgyhogy a festett zászló mellé egy fénycsövekből kirakott verziót is tettek (bal oldali).
Famagusta:
Famagusta szintén a török oldalon található, tengerparti város. A
korábban említett védelmi rendszer részeként itt is vár épült a
középkorban.
Katolikus templomból mecset. |
Belülről. |
A fenti képen egy katolikus templom látható, amit a törökök mecsetté alakítottak, lemeszelték az összes freskót, kidobták az összes képet. Barbárnak tűnik, de azért azt észben kell tartani, hogy a pécsi dzsámi is katolikus templomként üzemel.
Ami miatt még érdekes Famagusta, leszámítva a csodaszép tengerpartját, az hogy a közvetlen szomszédságában található Varosa, a szellemváros.
Varosa a török megszállás előtt Ciprus legfelkapottabb üdülőhelye volt. Mint ahogy a fenti képen látszik is, a part mentén rengeteg hotel található, amelyek fénykorukban luxus hoteleknek minősültek, a hollywoodi sztárok is itt nyaraltak. 1974-ben a török megszállás során egy éjszaka alatt kellett evakuálni az egész várost. Állítólag minden úgy maradt, ahogy otthagyták: napozóágyak a parton, mosatlanok a konyhában, kifutott tej a tűzhelyen. A település maga a török térfélen van, mégsem használhatja a területet sem a török sem a görög fél. ENSZ egyezmény és katonaság védi és tartja fenn a status quót. Szögesdrótokkal van körülkerítve az egész város, a kerítés a tengerbe is benyúlik. Ez a csodaszép part és remek infrastruktúra, amiből rengeteget profitálhatnának a ciprusiak, már 38 éve omladozik és egyelőre kilátásban sincs egy esetleges török-görög kompromisszum.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése